Czym różni się dom energooszczędny od domu pasywnego?

Wizja płacenia jak najniższych rachunków za ogrzewanie domu jest kusząca, ale warto dokładnie przeanalizować konsekwencje wyboru – dom energooszczędny czy pasywny. Różnice są bowiem znaczące.

Dom energooszczędny

Jak sama nazwa wskazuje, dom energooszczędny to budynek o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię (w porównaniu do standardowego). Zużycie energii przez dom energooszczędny wynosi około 70 kWh/m² rocznie. Dla porównania, zapotrzebowanie na energię standardowego jednorodzinnego budynku mieszkalnego wynosi 120 kWh/m² rocznie.

Najprostszym sposobem zrozumienia, co sprawia, że dom jest energooszczędny, jest myślenie o stratach i zyskach ciepła. Jeśli masz dobrą izolację w swoim domu, stracisz mniej ciepła w zimie i ułatwisz pracę swojemu piecowi. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za ogrzewanie, zaizoluj swój dom!

Obraz autorstwa rawpixel.com na Freepik

Energooszczędne domy są budowane z myślą o minimalnej utracie ciepła. Może to oznaczać dodanie izolacji lub uszczelnienie szczelin wokół okien i drzwi. Oznacza to również instalację bardziej wydajnych urządzeń, które zużywają mniej energii elektrycznej, takich jak żarówki LED lub programowalne termostaty.

Dom pasywny

Domy pasywne to rodzaj nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego, które pozwalają na wypracowanie daleko idących oszczędności podczas eksploatacji budynku. Są one wyjątkowym typem domu energooszczędnego, który nie tylko poprzez odpowiednią izolację, ale także układ pomieszczeń, powierzchnie przeszklone i inne aspekty minimalizuje zapotrzebowanie na zużycie energii, a także jest w stanie w pewnym stopniu pozyskiwać energię z natury. Domy pasywne w budowie mogą być znacznie droższe od domów standardowych, ale późniejsze zyski z codziennej eksploatacji szybko rekompensują inwestycję.

Prawidłowo wykonany dom pasywny dzięki odpowiednim rozwiązaniom technologicznym zminimalizuje zapotrzebowanie na energię. Zwykle wynosi ono mniej niż 15 kWh/m² rocznie, czyli około ośmiokrotnie mniej w porównaniu do domów standardowych.

Dom pasywny jest budowany tak, aby odzyskać maksymalną ilość energii z natury. Dom pasywny określany jest jako standard budowlany, w którym budynki wznoszone są i wykańczane w taki sposób, aby zmniejszyć ich zapotrzebowanie na energię. Taki dom powinien być doskonale zaizolowany termicznie, niemal całkowicie szczelny, tak aby ucieczka ciepła powstającego wewnątrz była jak najmniejsza – czyli izolacja jest tu bardzo ważna, podobnie jak w standardowych domach energooszczędnych.

Obraz autorstwa kjpargeter na Freepik

Domy pasywne mają tak zaprojektowany układ pomieszczeń, by możliwe było osiągnięcie pasywnych zysków solarnych, czyli ogrzanie dziennych pomieszczeń światłem słonecznym. W tym celu wszystkie pomieszczenia dziennego użytkowania, jak kuchnia, salon, pokoje dzienne zorientowane powinny być na południe, gdzie ekspozycja na światło słoneczne trwa najdłużej w ciągu doby. By zyski solarne były jak największe, stosuje się przeszklenia o znacznej powierzchni. Okna które będą montowane powinny charakteryzować się niską przenikalnością cieplną, by jak najmniej ciepła uciekało przez nie z domu do otoczenia, a jednocześnie umożliwiały nagrzanie pomieszczeń.

Podsumowanie

W Polsce budynki energooszczędne są bardziej powszechne niż domy pasywne – ze względu na niższą cenę i mniejsze wymagania technologiczne.

Zarówno budownictwo energooszczędne, jak i pasywne to rozwiązania pozwalające na obniżenie rachunków za energię. O ile dom pasywny zobowiązuje nas do wyboru działki o określonych cechach, o tyle dom energooszczędny pozwala na większą swobodę.

Wybór odpowiedniej koncepcji jest kwestią indywidualną – zależy od naszego budżetu, możliwości i potrzeb związanych z estetyką domu.

Obraz główny autorstwa Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.