Jak zostać deweloperem? Szkolenia deweloperskie

Inwestowanie w nieruchomości od dawna jest dobrym pomysłem na dochodowy biznes. Można kupować mieszkania na wynajem, ale zdecydowanie szybszym sposobem na zarabianie pieniędzy jest budowa domów i mieszkań na sprzedaż. Aby zostać deweloperem nie trzeba mieć specjalnych licencji czy uprawnień. Nie jest też konieczne kierunkowe wykształcenie, ale dobry biznesplan na pewno się przyda. Zobaczmy więc jak z bliska wygląda działalność deweloperska.

Kim są deweloperzy? – prowadzenie biznesów deweloperskich

Deweloperzy to specjaliści od nieruchomości, którzy pomagają klientom znaleźć odpowiedni produkt z branży nieruchomości. Analizują sytuację na rynku i odpowiadają na potrzeby i wymagania zgodnie z portfelem klienta. Doradzają w jakie inwestycje deweloperskie warto zainwestować oraz pomagają skonstruować klientom ich pierwszy projekt deweloperski.

Jeśli chcesz zostać deweloperem, ważne jest, abyś dokładnie rozumiał, jak działa rynek i jakie projekty są obecnie poszukiwane. Musisz być w stanie ocenić różne lokalizacje pod kątem ich potencjału i określić, które obszary będą prawdopodobnie bardziej opłacalne. Wymaga to intensywnych badań z Twojej strony i odrobiny szczęścia, ale jeśli jesteś gotów włożyć czas, to warto zainwestować w swoją pierwszą inwestycję deweloperską. Trzeba również zakładać, że potrzebny będzie kredyt deweloperski. Ryzyko w zawodzie jest spore jednak na dłuższą metę opłacalne dla naszej działalności.

Deweloperzy wyszukują w imieniu klienta odpowiednie grunty pod projekt nieruchomości lub pomysły na wykorzystanie istniejącej nieruchomości, które będą odpowiednie dla rynku. Na początku projektu badają potencjał lokalizacji i opracowują studia wykonalności dla różnych opcji wykorzystania. W odpowiednim czasie inicjują kontakt z miejskimi władzami planistycznymi i budowlanymi w celu wyjaśnienia realizacji projektu nieruchomości. Cały proces deweloperski może potrwać naprawdę sporo czasu. Oczywiście dużo zależy od nastrojów panujących w danym miesiącu czy kwartale na rynku deweloperskim.

Biznes deweloperski – jak prowadzić działalność deweloperską?

Zostanie deweloperem to wymagająca i satysfakcjonująca ścieżka kariery, ale nie jest ona dla osób o słabym zapale. Jeśli interesuje cię prowadzenie biznesów deweloperskich, oraz bycie deweloperem, pierwszym krokiem jest ustalenie, czy masz to, czego potrzeba w branży.

Większość ekspertów zaleca posiadanie kilkuletniego doświadczenia na rynku nieruchomości przed rozpoczęciem pracy w branży deweloperskiej. Pozwala to na poznanie rynku nieruchomości wewnątrz i na zewnątrz, a także zbudowanie profesjonalnej sieci, która może pomóc w rozwoju kariery. Doświadczeni deweloperzy korzystają również z kształcenia ustawicznego w trakcie swojej kariery, dzięki czemu mogą być na bieżąco z nowymi osiągnięciami w swojej dziedzinie. Pozwala im to na uniknięcie kosztownych błędów.

Szkolenia dla deweloperów są zazwyczaj prowadzone przez znane firmy deweloperskie w większości dużych miast w Polsce. Kursy te prowadzone są przez ekspertów, którzy posiadają kilkunastoletnie doświadczenie. Rosnące wymagania klientów w zakresie oferowanych usług, a także zasób wiedzy deweloperów, wymuszają konieczność ciągłego dokształcania się. Szkolenia z wykładami i ćwiczeniami dają możliwość poznania nowości na rynku w krótkim czasie oraz poznanie aktualnego prawa budowlanego.

Aby zostać deweloperem, będziesz potrzebował również silnych umiejętności analitycznych i badawczych, aby podejmować mądre decyzje inwestycyjne – w końcu zarządzanie projektami na dużą skalę

Licencja deweloperska – ustawa deweloperska

Jak wygląda sprawa z licencją deweloperską? Jako deweloper, Twoi klienci mogą chcieć wiedzieć, że masz licencję wydaną przez państwo. W 2014 roku wymóg posiadania takiej licencji został zniesiony, ale wielu klientów nadal chce mieć dowód Twojej rzetelności i wiedzy.

Instytucją uprawnioną do nadawania licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz licencji zarządcy nieruchomości jest Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN).

Jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem licencji, możesz to zrobić w każdej chwili. Aby uzyskać licencję wystarczy, że spełnisz poniższe wymagania:

  • Wykształcenie średnie lub wyższe (studia podyplomowe),
  • Akceptacja Regulaminu nadawania licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości,
  • Gotowość do przyjęcia obowiązków zgodnych z Kodeksem Etyki Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami i Zarządcy Nieruchomości.

Ustawa deweloperska to dokument, który reguluje prawa i obowiązki osób zajmujących się deweloperką mieszkań i inwestycji na rynku pierwotnym. Dla zapewnienia ochrony kupującym nieruchomości, na deweloperów nakładane są coraz to nowe obowiązki. Dokładniej mówiąc, jest to Ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz. U. nr 232, poz. 1377). Ustawa ta zobowiązuje deweloperów nieruchomości do umieszczania informacji w formie załącznika terminu, do którego nastąpi przeniesienie prawa własności nieruchomości po zakończeniu przedsięwzięcia deweloperskiego. Dodatkowo, ustawa zobowiązuje deweloperów do zakładania powierniczych rachunków dla każdej inwestycji – wystawianie faktur jest ważne w całym procesie.

Ustawa deweloperska weszła w życie 29 kwietnia 2012 roku, nowelizacja była wdrażana w latach 2018 i 2019. Projekt nowej ustawy został przyjęty w lutym 2020 roku.

Jak zostać małym deweloperem? – podbijmy rynek deweloperski

Realizacja projektów nieruchomościowych to złożony proces. Zadaniem mini dewelopera jest profesjonalne zaprojektowanie tego procesu tak, aby pozytywnie wpłynąć na wartość dodaną i zwiększyć wartość planowanej nieruchomości. Do tej pracy mini deweloper posiada wysoki poziom wiedzy z zakresu branży nieruchomości.

Deweloperzy kierują interdyscyplinarnymi zespołami, w skład których wchodzą różni specjaliści. Wraz z zespołem projektowym – w skład którego wchodzą : architekci, władze, marketingowcy nieruchomości, kosztorysanci, prawnicy i przedstawiciele właścicieli budynków – pracują nad rozwiązaniami finansowymi, wycenami, a także umowami dotyczącymi nieruchomości i budowy. Planują projekt budowlany, analizują zasady planowania i zapewniają zgodność z przepisami i normami prawnymi. Po zakończeniu projektu zapewniają sprawne oddanie nieruchomości do użytku oraz przekazanie odpowiedniej dokumentacji klientowi lub operatorowi budynku.

Aby profesjonalnie zająć się projektem, deweloperzy posiadają solidną wiedzę z zakresu badania rynku i marketingu nieruchomości, kalkulacji inwestycji, procesów planowania i budowy, a także prawa planistycznego i budowlanego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.