Samochód przyszłości. W ciągu kilku sekund można zmienić kolor lakieru – Zapowiedź BMW i Vision Dee

Mamy zapowiedź Nowej Klasy zelektryfikowanych samochodów. BMW, które mają trafić do sprzedaży już za kilka lat, podążają za większą strategią firmy, która chce nadal kieruje się w stronę czystej energii.

Zaprojektowane jako najbardziej wyraziste pojazdy świata, BMW i Vision Dee reprezentuje nową interpretację projektowania samochodów mechanicznych. Wyglądają jak model minimalizmu. Pozory mylą: BMW i Vision Dee może zmieniać nie tylko mimikę grilla i reflektorów, ale także kolor karoserii. Na dodatek jego wyświetlacz heads-up zajmuje całą szerokość przedniej szyby, ale także na obu bocznych szybach wyświetla w czasie rzeczywistym awatar zbliżającego się kierowcy.

Zapowiedź przyszłości na czterech kołach

Bawarczycy w ciągu ostatnich kilku lat udowodnili, że nie boją się wprowadzać na rynek bardziej odważnych konstrukcji. Owszem wzbudzają one kontrowersje, ale zdecydowanie BMW i4 oraz iX wyróżniają się na tle innych samochodów.

Projekty BMW zawsze były nieco inne i ciekawe, więc nowy koncept nie powinien być dużym zaskoczeniem pod względem wizualnym. Co prawda wygląda on inaczej niż współczesne modele i mógłby pojawić się w tej formie nawet w Cyberpunk 2077. Jednak patrząc na ostatnie samochody BMW, zaprezentowany właśnie koncept nie powinien być dużym zaskoczeniem pod względem wizualnym.

BMW i Vision Dee nie tylko nawiązuje do wcześniejszego okresu w historii BMW swoją nazwą, ale także stylistyką. Dotyczy to zwłaszcza przodu, który jak najbardziej przypomina przynajmniej model 2002 z 1972 roku, ale całość podano w znacznie nowocześniejszej formie.

BMW i Vision Dee. Zmiana lakieru w ciągu kilku sekund

W 2022 roku BMW zaprezentowało model iX, który posiadał powłokę lakierniczą z technologią opartą na E Ink. Pozwalała ona na zmianę koloru lakieru, choć mogliśmy wybierać tylko pomiędzy białym i czarnym lakierem.

Firmy BMW i Vision Dee poszły jeszcze dalej w swojej innowacyjności, jeśli chodzi o technologię lakierniczą. To czyste science-fiction! Cała karoseria wykonana jest z 240 segmentów. Dzięki zastosowaniu wcześniej sprawdzonego E Ink, może ona przybrać jeden z 32 kolorów, a także być natychmiast zmieniona na inny. Mało tego, każdy segment można ustawić osobno, aby miał inną kombinację kolorów.

Pas przedni ma za zadanie nie tylko pełnić funkcję reflektorów, ale także posiadać własną mimikę. Każdym segmentem świetlnym można sterować indywidualnie i poprzez włączanie odpowiednich segmentów świetlnych wyrażać np. radość lub zaskoczenie.

Vision Dee oferuje kierowcy spersonalizowane, wzbogacone technologicznie wrażenia z jazdy. Rozpoznaje zbliżających się kierowców i wyświetla ich animowane awatary przed samochodem w ramach powitania.

Zamiast klasycznych ekranów – ogromny wyświetlacz Head-up

Wnętrze jest całkowicie minimalistyczne. Nie ma wskaźników ani centralnego ekranu, zamiast tego widać tylko tapicerkę na desce rozdzielczej!

W BMW i Vision Dee zastosowano wyświetlacz heads-up nowej generacji, który biegnie przez całą szerokość szyby i zastępuje wszystkie klasyczne wyświetlacze w desce rozdzielczej. Znów to wszystko pozory, bo pod tkaniną ukryte są czujniki dotykowe. Przesunięcie palcem po takim suwaku wybiera jeden z pięciu trybów wyświetlania danych na samym dole przedniej szyby.

Head-Up będzie obsługiwał kilka poziomów działania, od prostego tekstu i grafiki, przez wyświetlanie filmów w rozszerzonej rzeczywistości, po wsparcie dla przyszłych technologii.

BMW chwali się, że taki Head-Up ma być już stosowany w modelach Nowej Klasy od 2025 roku.

_________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: BMW

Materiał źródłowy: auto-swiat.pl, tabletowo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.