Wyspa kuchenna – jak dobrze ją wyposażyć?

Wyspa kuchenna to element pojawiający się coraz częściej w naszych domach. Meble te są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy mają ograniczoną przestrzeń, ale chcą mieć więcej funkcjonalności w swojej kuchni. Mogą również służyć jako stół do siedzenia lub jako stacja robocza, czy też bar!

Gdzie umieścić wyspę kuchenną?

Szukając idealnego miejsca na wyspę kuchenną, warto zastanowić się, do czego będziemy ją wykorzystywać. Na wyspę kuchenną najczęściej decydują się właściciele domów lub mieszkań, w których zamiast osobnej kuchni znajduje się aneks kuchenny połączony z salonem. W takich otwartych kuchniach wyspę stawia się na granicy dwóch połączonych pomieszczeń.

Właściciele mieszkań lub domów jednorodzinnych z oddzielnymi kuchniami zdecydowanie rzadziej decydują się na montaż wyspy. Wynika to z faktu, że po prostu nie mają takiej potrzeby, bo nie muszą się martwić o dobre połączenie kuchni z innym pomieszczeniem. Problem z wyspą w osobnej kuchni polega również na tym, że aby ją stworzyć, trzeba mieć sporo miejsca w kuchni. Zazwyczaj kuchnie w domach, a zwłaszcza w mieszkaniach położonych w blokach, nie mają zbyt wiele miejsca, a żeby móc postawić na środku funkcjonalną wyspę kuchenną, powinniśmy mieć przynajmniej 120 cm wolnej przestrzeni z każdej strony. Najlepiej więc, aby taka wydzielona kuchnia była odpowiednio duża i jednocześnie miała kształt kwadratu.

Jak wykorzystać wyspę kuchenną?

Jeśli myślisz o budowie wyspy kuchennej, być może zastanawiasz się, na ile różnych sposobów możesz ją wykorzystać. Otóż, to zależy tylko od Ciebie! Nasze możliwości będą ograniczały się jedynie do naszej wyobraźni i wymiarów mebla. Tu znajdziesz kilka sposobów na jej dobre wykorzystanie:

  • Płyta grzewcza – świetne rozwiązanie, jeśli dysponujemy wyspą kuchenną o większych wymiarach. Dzięki zainstalowaniu płyty na wyspie zaoszczędzimy miejsce, dodamy pomieszczeniu dodatkowy kąt do przygotowania posiłków, dzięki któremu gotując będziemy mogli mieć lepszy kontakt z gośćmi np. znajdującymi się naprzeciwko od wyspy w strefie wypoczynkowej. Dodatkowo nad płytą możemy zainstalować okap.
  • Zmywarka – dzięki temu, że wyspa kuchenna w pewnym sensie przypomina szafki kuchenne można ją również wykorzystać w środku, dodanie zmywarki to świetny sposób na zaoszczędzenie przestrzeni w kuchni i czasu jaki zajmuje raczej nie często lubiana czynność zmywania.
/Obraz Mike Gattorna z Pixabay
  • Zlewozmywak i suszarka – wyspę można wykorzystać jako strefę zmywania, porządków. Umieszczenie zlewu i suszarki w wyspie kuchennej pozwoli na oddzielenie ich od tzw. blatu roboczego na którym przygotowuje się jedzenie. Ułatwi to zachowanie czystości w kuchni. Taką zmianę trzeba jednak zaplanować wcześniej ze względu na potrzebę zainstalowania rur doprowadzających wodę i odprowadzających ścieki.
  • Blat roboczy – najczęstsze wykorzystanie wyspy kuchennej. Pozwala na zdobycie większej ilości miejsca roboczego w kuchni oraz podzielenie jej na sekcję (dwie osoby mogą pracować nie wchodząc sobie w drogę). Do takiego rozwiązania warto dodać szuflady i szafki, uzupełnienie wyspy w ten dodatkowy element zwiększy miejsce do przechowywania.
  • Barek – inną opcją może być dodanie do wyspy kilku stołków barowych oraz specjalnych szafek na alkohol po wyspą. Stworzenie specjalnej strefy do miksowania drinków może okazać się świetnym pomysłem.

Wyspa kuchenna jako jadalnia

Ciekawym sposobem w wykorzystaniu wyspy kuchennej zwłaszcza w małych przestrzeniach może być stworzenie kącika jadalnianego. Dodanie kilku stołków barowych, lub wygodnych krzeseł – w zależności od wysokości wyspy. Pozwoli nam to na stworzenie miejsc, w którym można będzie przyjemnie spożywać posiłki bez wykorzystania dużego metrażu. Dodatkowym plusem będzie możliwość wykorzystania takiego miejsca do „gotowania na żywo” – wykonanego przez nas dla znajomych, bądź przez prywatnego szefa.

_____________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: justinedgecreative

Materiał źródłowy: budownictwo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.