Wysokie rachunki za ogrzewanie. Czy warto zainwestować w uszczelki do okien?

Na zewnątrz robi się coraz chłodniej. Temperatury spadają, a noce są coraz dłuższe. Nie wiem jak wy, ale my drżymy. Choć, nie z zimna. Drżymy, bo wiemy, jak bardzo ten czas odbije się na naszych portfelach. Prąd, gaz, paliwo… z każdym rokiem drożeją i nic nie wskazuje na to, by ten ze wszech miar niekorzystny trend miał się w najbliższym czasie zmienić. Dlatego trzeba na własną rękę spróbować zapewnić sobie bezpieczną – także finansowo – egzystencję na coraz chłodniejsze miesiące. Jednym z najlepszych rozwiązań będzie zainwestowanie w ciepłe okna.

Jak zaoszczędzić?

Mamy spore pole manewru i delikatne obniżenie temperatury nie powinno znacząco wpłynąć na jakość naszego życia. Z badań Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie wynika, że Polacy przegrzewają swoje mieszkania, utrzymując w nich temperaturę na poziomie 22 stopni C lub wyższym. Możliwe jest więc obniżenie rachunków za ogrzewanie bez wielkich wyrzeczeń. Niektórzy grzeją tak bardzo, że przy okazji… dają darmowe ciepło swoim sąsiadom. Wielu mieszkańców bloków całą zimę ma zakręcone kaloryfery i chodzi po mieszkaniu w krótkich spodenkach, bo sąsiedzi dostarczają im ciepło przez ściany.

Nie ma więc innego rozwiązania, jak zacząć oszczędzać także w tej dziedzinie życia. Na razie tylko zachęca się nas do oszczędzania, choć niektóre kraje poszły już o krok dalej i grożą swoim mieszkańcom wysokimi karami, za nierozważne gospodarowanie ciepłem.

Dobra wiadomość jest taka, że nasze działania mające na celu oszczędzanie pieniędzy, mogą odbić się pozytywnie na naszym zdrowiu. Bo wspomniane wcześniej przegrzewanie mieszkania jest po prostu niezdrowe. Zbyt ciepłe kaloryfery zmniejszają wilgotność w pomieszczeniu, co z kolei sprzyja rozwojowi infekcji górnych dróg oddechowych. Zamiast obniżać temperaturę w mieszkaniu, wiele osób kupuje elektryczny nawilżacz powietrza, co generuje dodatkowe koszty. W zależności od rodzaju urządzenia pobiera on od 20 do nawet kilkuset watów.

Mimo tych zalet, większość z nas niechętnie przyjmuje do wiadomości, że będzie musiała zacząć uważniej przyglądać się temperaturze w mieszkaniu. Obniżony komfort życia i odgórne przepisy nigdy nie są mile widziane przez społeczeństwo. Niestety, w tym roku nie mamy wyjścia.

Beautiful woman with child. Woman in a gray t-shirt. Family sitting on a windowsill.

Nieszczelne okna – sprawca utraty ciepła!

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje masa różnych sposobów na oszczędzanie energii w naszych mieszkaniach. Jednym z największych winowajców są nieszczelne okna. Może się to zdarzyć nawet w zupełnie nowych budynkach, ze względu na użytkowanie i zmiany pogody.

Na szczęście możemy to naprawić sami! Wystarczy podejść do swojego okna i stanąć przy nim na chwilę – najlepiej w wietrzny, chłodny dzień. Jeśli poczujemy na sobie powiew świeżego powietrza, to znaczy, że czas na regulację! Do wykonania tej operacji powinien wystarczyć klucz imbusowy, a instrukcję bez problemu znajdziemy w Internecie.

Jeśli jednak mamy stare okna, możemy mieć nieco więcej kłopotów – konieczna może okazać się wymiana uszczelek. Czeka nas więc nieco więcej pracy i kosztów, ale warto podjąć się tego zadania. Przez nieszczelne okna może uciekać nawet 20% ciepła. W przypadku wentylacji grawitacyjnej nie wolno przesadzać z uszczelnianiem, ponieważ może to zaburzyć dla nas prawidłową wentylację budynku. To z kolei może spowodować, że w mieszkaniu będzie zbyt wilgotno i pojawi się pleśń- dlatego tak ważna jest prawidłowa wentylacja!

Wymiana okien?

Potrójne szyby to doskonały wybór dla domów energooszczędnych. Jest to potrójna tafla szkła oddzielona izolatorem, która zatrzymuje ciepło i zimno, dzięki czemu można zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Aby wybrać okna najlepiej pasujące do Twojego domu, musisz wziąć pod uwagę najważniejsze współczynniki: niski współczynnik przenikania ciepła – zapobiegnie niekontrolowanej i niepożądanej ucieczce ogrzanego powietrza na zewnątrz, a wysoki współczynnik przenikania energii słonecznej – pomoże w izolacji pomieszczeń. Oba mają wpływ na opłaty za ogrzewanie domu. Ponieważ potrójne szyby osadzane są w odpowiednich dla nich profilach, więc wybierając ciepłe okna możemy skupić się niemal wyłącznie na walorach estetycznych ram, choć i tu warto jeszcze zapytać o parametry całej konstrukcji.

Rzadko jednak zwracamy uwagę na element, który z założenia jest niewidoczny: okucia okienne. A przecież nowoczesna technologia sprawia, że i one mogą przyczynić się do oszczędności. W jaki sposób? Na przykład poprzez optymalizację procesów wentylacyjnych bez gwałtownego wychładzania wnętrz, jakie występuje przy tradycyjnych metodach wentylacji, co pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: wayhomestudio, Freepik

Materiał źródłowy: oknoplus.com, subiektywnieofinansach.pl, deccoria.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.