Turyści w Tatrach muszą mieć się na baczności – niedźwiedzie budzą się ze snu zimowego

Pierwsze niedźwiedzie obudziły się z zimowego snu w Tatrach, gdzie hibernują od listopada do marca. Ssaki wyruszyły w poszukiwaniu pożywienia. Ze względu na panujące jeszcze w górach warunki zimowe, łowcy ci mogą zbliżać się do osiedli ludzkich. Tatrzański Park Narodowy prosi wszystkich o zabezpieczenie śmietników i kompostowników oraz niepozostawianie jedzenia i śmieci na szlakach.

Pierwsze tropy niedźwiedzi w Tatrach

Pierwsze ślady niedźwiedzi zostały zauważone 22 lutego, gdy utrzymywał się jeszcze silny mróz. Pracownicy TPN uważnie obserwują zachowanie dużych ssaków. W ostatnim czasie niektóre osobniki wybudziły się z zimowego snu. Aktywność tatrzańskich niedźwiedzi jest bacznie obserwowana przez zespół.

Ich tropy pozostawione na śniegu zostały stwierdzone przez pracowników parku w różnych rejonach Tatr – od Doliny Chochołowskiej po rejon Kop Sołtysich” – powiedział w rozmowie z PAP-em Tomasz Szydłowski, doktor nauk leśnych z TPN.

Obraz autorstwa wirestock na Freepik

Przyrodnicy ostrzegają ludzi, by uważali, zabezpieczali miejsca, w których gromadzone jest jedzenie i śmieci. Obecnie tropy niedźwiedzi są widoczne w dolinach i wysokogórskich partiach Tatr. Tam warunki są łagodne i rośliny zaczęły wyłaniać się spod śniegu. W wyższych partiach jednak nadal panuje zima, dlatego niedźwiedzie, wiedzione zapachem padliny i pożywienia mogą z nich schodzić i wędrować w okolice zabudowań.

Spotkanie z niedźwiedziem – jak się zachować?

Niedźwiedzie to naturalne stworzenia, mają swoje osobowości i różne charaktery. Oznacza to, że wszystkie inaczej reagują na określone bodźce i sytuacje, podobnie jak ludzie. Na przykład niedźwiedzie mogą się złościć właśnie podczas wybudzenia ze snu zimowego, a kiedy to zrobią, muszą dać temu upust w środowisku, co może oznaczać łamanie większych drzew lub zarośli.

W przypadku spotkania z niedźwiedziem:

  • Najważniejsze to zachować spokój – nie wykonywać gwałtownych ruchów, nie uciekać, nie krzyczeć;
  • należy odwrócić się i wolno odejść;
  • w żadnym wypadku nie zbliżać się do niedźwiedzia, nie próbować go przestraszyć;
  • przy bezpośrednim spotkaniu, jeżeli damy szanse niedźwiedziowi ten wycofa się z drogi i zaszyje w najbliższych zaroślach.

NIE UCIEKAJ, bo dla niedźwiedzia będziesz zachowywać się jak zdobycz. Niedźwiedź może biec z prędkością 50 km/h. Podobnie jak psy, będą ścigać uciekające zwierzęta. 

Obraz główny autorstwa bearfotos na Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.