Transkrypcja kursów online, kiedy się na nią zdecydować

Transkrypcja nagrań i kursów online stanowi dokładne odwzorowanie wypowiedzi w tekst w formie pisemnej. Umożliwią one przekazanie wiedzy w bardziej przystępny sposób. Szczególnie, jeśli nagranie wymaga tłumaczenia i jest skierowane do studentów lub uczestników kursu o zróżnicowanym poziomie wiedzy.

Czy transkrypcja kursów online i nagrań jest dla Ciebie? Jeśli prowadzisz podcasty, zajmujesz się nagrywaniem filmików na YouTube, jesteś dziennikarzem lub prowadzisz zajęcia w formie on-line, skorzystanie z usług transkrypcji powinno już dawno znaleźć się na Twojej liście niezbędnych działań. Dlaczego? Rozwiązanie to pozwoli Ci dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, pokaże Twoją markę własną jako coś wartościowego i wartego uwagi. Transkrypcję wykorzystasz również w mediach społecznościowych, gdzie wcześniej nagrane audio lub video zamieścisz w formie banera reklamowego lub chwytliwego sloganu.

Czym jest transkrypcja? Kilka słów o pracy transkrybenta

Transkrypcja polega na przekształceniu słowa mówionego w słowo pisane. Za przygotowanie obszernego opisu treści nagrania odpowiada profesjonalny transkrybent. Na podstawie wypowiedzianych słów na nagraniu, opracowuje on tekst, który następnie może zostać wykorzystany do tworzenia prezentacji naukowych, opracowań lub ebooków. Co ciekawe, transkrypcja nagrań wykorzystywana jest również do tworzenia napisów do filmów. 

Niezależnie od tego, czy jest to transkrypcja nagrań, wywiadów, rozprawy sądowej, kursów online, czy konferencji – transkrybent ma za zadanie przygotować tekst pozbawiony zbędnych wtrąceń, błędów składniowych i językowych, które mogą wpływać na całościowy odbiór treści. Niezwykle ważnym jest także zachowanie głównej idei nagrania. 

Cechy dobrego transkrybenta

Jako transkrybent wiem, że czas poświęcony na transkrypcję danego nagrania przede wszystkim zależy od jego jakości. Im większe zakłócenia, słaba jakość dźwięku i zła dykcja osoby mówiącej, tym dłuższy proces opracowania. Z pewnością wiele osób pomyślało chociaż raz, że to nic takiego ta transkrypcja. Ot należy spisać wszystko co zostało powiedziane, jednak nic bardziej mylnego. W tym miejscu należy podkreślić, że jedna godzina nagrania odpowiada 3-4 godzinom pracy profesjonalnego transkrybenta. Z tego też powodu cechuje mnie oprócz doświadczenia duża cierpliwość i przede wszystkim świetna znajomość zasad języka polskiego. 

Najważniejsze rodzaje transkrypcji, które musisz znać

Działania prowadzone w ramach transkrypcji można podzielić na dwie kategorie. To one określają finalną formę tekstu, która zostanie Ci przekazana. Możemy rozróżnić dwa rodzaje transkrypcji, do których zaliczamy:

  • transkrypcję standardową,
  • transkrypcję pełną.

Transkrypcja standardowa, czyli zedytowana lub inaczej wygładzona, pozwala na poprawę dostarczonego nagrania, tak by zawarte na nim treści były pozbawione zbędnych wtrąceń i zakłóceń. Podczas przepisywania, treści nagrania zostają poprawione tak, by łatwo się je czytało i przyswajało wiedzę. Ten rodzaj zawiera również formatowanie pod względem błędów językowych. Nie zapomina się również podczas niego o zasadach interpunkcji. 

Transkrypcja pełna różni się przede wszystkim od wyżej wspomnianego standardowego rodzaju tym, że jest polega ona na przepisaniu słowo w słowo tego, co znajdowało się na nagraniu. Oznacza to, że jeśli podczas kursu pojawiły się jakieś problemy techniczne, zakłócenia bądź trącenia – wszystkie one zostaną uwzględnione w transkrypcji. 

Transkrypcja nagrań, czyli krótko o jej największych zaletach

Transkrypcja kursów online, rozpraw sądowych, czy wywiadów pozwala na umieszczenie w tekście tak zwanych stempli czasowych. Ułatwiają one nawigację treści nagrania, przez co odbiorcy mogą zapoznać się jedynie z interesującymi ich treściami. Oprócz tego, transkrypcja umożliwia również wydrukowanie danego tekstu i jego przechowywanie, a także wykorzystanie tychże treści w innych celach – reklamowych, promujących daną markę, czy w formie artykułów sponsorowanych. 

Jak widzisz, lista związana z wykorzystaniem transkrypcji w celu dotarcia do szerszego grona odbiorców jest długa. W zależności od indywidualnych potrzeb, możesz dopasować rodzaje transkrypcji, a także formę prezentowanego tekstu. Pamiętaj, że jeśli transkrypcja ma być związana z przepisywaniem ważnych prezentacji naukowych lub kursów online, powinien zająć się nią profesjonalista. 

Artykuł powstał przy współpracy z specjalistką od transkrypcji, redakcji i korekty – https://martakafar.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.