Pompy ciepła – ekologiczne urządzenia i doskonały sposób ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej

Pompy ciepła to świetny sposób na ogrzewanie domu. Są one wydajne, ciche i mogą zaoszczędzić na kosztach energii. Dzisiejsze pompy ciepła są mocniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, z nową technologią, która czyni je bardziej efektywnymi niż kiedykolwiek.

Pompa ciepła – garść informacji. Co warto wiedzieć o pompach ciepła?

Pompy ciepła wykorzystują energię elektryczną do przemieszczania ciepła z jednego miejsca do drugiego. Nie wytwarzają one własnego ciepła, jak robią to inne systemy grzewcze. Zamiast tego, wykorzystują różnicę temperatur pomiędzy powietrzem wewnątrz i na zewnątrz, aby zapewnić ogrzewanie lub chłodzenie.

Pompy ciepła mogą być stosowane we wszystkich rodzajach klimatu – zarówno w gorącym, jak i w zimnym – ponieważ wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania lub chłodzenia domu, a nie wykorzystują gazu ziemnego lub oleju opałowego, jak inne systemy. Oznacza to, że działają one dobrze w zimnym klimacie, gdzie może nie być praktyczne posiadanie urządzeń zewnętrznych wystawionych na działanie żywiołów przez cały rok.

Z jakimi rodzajami pomp ciepła możemy się spotkać? Ogrzewanie pompą ciepła

Istnieją różne typy pomp ciepła, do najczęściej spotykanych należą pompy ciepła powietrzne, gruntowe i wodne.

  • Powietrzne pompy ciepła wymieniają ciepło z powietrzem zewnętrznym poprzez wężownicę parownika wewnątrz domu; ten typ systemu działa najlepiej w klimacie umiarkowanym, gdzie istnieje niewielka zmiana temperatury między wnętrzem a zewnętrzem.
  • Gruntowe pompy ciepła cyrkulują wodę przez rurę zakopaną w ziemi, gdzie absorbuje ona ciepło z ziemi i przenosi je z powrotem do domu. Ten rodzaj systemu działa najlepiej w chłodniejszym klimacie, gdzie istnieje duża różnica temperatur między wnętrzem a zewnętrzem.
  • Pompy ciepła ze źródłem wodnym wykorzystują podobny system, cyrkulując wodę przez rurę zakopaną w ziemi. Różnica polega na tym, że woda absorbuje ciepło z akwenu takiego jak jezioro lub rzeka. Ten typ systemu działa najlepiej w klimacie umiarkowanym, gdzie zmiany temperatury między wnętrzem a zewnętrzem są niewielkie.

Pompy ciepła powietrze-woda – rodzaj najchętniej wybieranej instalacji grzewczej. Jak działają pompy ciepła?

Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła powietrze-woda. Instalacja pompy ciepła tego typu pozwala znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania, a także zapewnić sobie jednocześnie doskonały i sprawdzony sposób ogrzewania domu i otrzymywania ciepłej wody użytkowej.

Pompy ciepła powietrze-woda są zaprojektowane tak, aby zapewnić zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie poprzez przemieszczanie powietrza przez cewki, które są zanurzone w wodzie. Gdy powietrze przechodzi przez wężownice, część jego energii jest przekazywana do wody, ogrzewając ją i zamieniając w źródło ciepła dla domu lub biura. Natomiast w miesiącach letnich pompa ciepła usuwa nadmiar ciepła z wnętrza domu i przenosi je na zewnątrz.

Montaż pompy ciepła powietrze-woda – korzyści takiego rozwiązania

Oprócz zapewnienia możliwości ogrzewania i chłodzenia, pompy ciepła typu powietrze-woda oferują również wiele innych korzyści:

  • są niezwykle energooszczędne (szczególnie dotyczy to pomp ciepła bezgrzałkowych) – przy prawidłowej instalacji systemy te mogą zaoszczędzić nawet do 60% na rachunkach za energię elektryczną w porównaniu z tradycyjnymi piecami, kotłami lub elektrycznymi systemami ogrzewania oporowego;
  • są przyjazne dla środowiska – ponieważ nie wykorzystują paliw kopalnych, takich jak olej lub gaz, do pracy (zamiast tego polegając na energii elektrycznej), pompy ciepła powietrze-woda generują niewiele lub nie generują żadnych gazów cieplarnianych w porównaniu z innymi rodzajami pieców lub kotłów na paliwo stałe. Mówiąc w skrócie – nie przyczyniają się do emisji zanieczyszczeń;
  • są ciche – pompy ciepła powietrze-woda pracują z dużo mniejszą głośnością niż tradycyjne piece i mogą być instalowane w miejscach, w których hałas byłby problemem;
  • można je łączyć z instalacją fotowoltaiczną – połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi pozwala wykorzystać energię odnawialną, czyli zarówno zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i obniżyć rachunki, a także zadbać o środowisko naturalne.
  • pompy ciepła typu powietrze-woda są łatwe w instalacji. Nie wymagają wykonywania prac ziemnych takich jak odwierty. Montaż pompy ciepła na zewnątrz budynku przebiega szybko i sprawnie.

Instalacja pompy ciepła – czy jest możliwość skorzystania z dofinansowań? Ile kosztuje pompa ciepła?

Montaż pompy ciepła wymaga włożenia w to konkretnych pieniędzy. Może to z początku odstraszać osoby, które zastanawiają się nad inwestycją w system grzewczy. Jednak zdecydowanie warto się na to zdecydować. Przemawia za tym wysoka efektywność pomp ciepła oraz niskie koszty eksploatacji (przy wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznej) – inwestycja jest w stanie się zwrócić.

Ponadto można skorzystać z dofinansowań, m.in. w ramach programu „Czyste Powietrze”. Można otrzymać nawet do 18 tysięcy złotych dofinansowania! Koszt pompy ciepła dzięki temu znacząco się obniża. Warto zapoznać się bliżej z tematem, rozważając pompę ciepła do ogrzewania budynków i wody użytkowej.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą https://pompyciepladragon.pl/ oferującą sprzedaż i montaż pomp ciepła nowej generacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.