Policja w Warszawie operuje nowym systemem do walki z przestępczością. Automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych

Komenda Stołeczna Policji poinformowała o realizacji projektu „ANPRS – jako narzędzie w walce z przestępczością zorganizowaną.” Komenda zakupiła system automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych w czasie rzeczywistym i przeszkoliła 400 policjantów garnizonu stołecznego w zakresie jego obsługi.

 „Mówimy o niezwykłym narzędziu, które pomoże policjantom pionu kryminalnego skuteczniej walczyć z przestępczością zorganizowaną” – powiedział na czwartkowej konferencji Sylwester Marczak, rzecznik prasowy KSP.

Wykorzystanie tej technologii pozwala na automatyczne rozpoznawanie pojazdów zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Pojazdów (NVR), co można połączyć z danymi o pojazdach skradzionych lub biorących udział w przestępstwach. Umożliwia także śledzenie ruchu pojazdów i wykrywanie podejrzanych wzorców zachowań na podstawie wykroczeń drogowych i innych aspektów związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego.

Jak działa system?

System ANPRS umożliwia automatyczne wykrywanie i rozpoznawanie tablic rejestracyjnych. Gromadzi i udostępnia następujące informacje: datę, czas i miejsce odczytu tablicy, a także zdjęcia tablicy i pojazdu. Działanie systemu polega nie tylko na automatycznym rozpoznawaniu tablic rejestracyjnych i przechowywaniu tych informacji. Obejmuje ono również automatyczne powiadamianie o zauważeniu tablicy oznaczonej jako „w zainteresowaniu”.

„System nie tylko pozwala nam na pobieranie danych z monitoringu statycznego (np. miejskiego – red.). Mamy możliwość pobierania ich z platform mobilnych. W ramach tego projektu zakupiliśmy dwa pojazdy, zainstalowaliśmy w nich mechanizm rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Mamy też zestaw nomadyczny, gdzie na życzenie klienta jesteśmy w stanie ustawić system rozpoznawania tablic rejestracyjnych w dowolnym miejscu” – powiedział Tomasz Szustak z KSP.

/Obraz Andrzej Rembowski z Pixabay

„W przypadku znalezienia tablicy, która znajduje się na liście tablic poszukiwanych, użytkownik (lub grupa użytkowników) otrzymuje informację o niej w ustalony wcześniej sposób – np. na przenośnym terminalu operatora (takie terminale znajdują się w wyposażeniu obu mobilnych platform szkoleniowych i zestawu nomadycznego), na stacjonarnej stacji roboczej dołączonej do systemu czy też na telefonie komórkowym, wyposażonym w odpowiednią aplikację. Powiadomienie takie dociera do użytkownika w ciągu pojedynczych sekund po zauważeniu przez system ANPRS poszukiwanej tablicy rejestracyjnej” – uzupełnia KSP w komunikacie.

Pomoc w walce z przestępczością

Na szczęście liczba kradzieży samochodów w Warszawie od kilkunastu lat spada, a tegoroczna liczba należy do najniższych w historii. Marczak zaznaczył, że jeszcze kilkanaście lat temu w garnizonie stołecznym dochodziło do prawie 15-16 tys. kradzieży samochodów rocznie.

„W tym roku do 14 grudnia skradziono w naszym garnizonie 2,5 tys. samochodów i już widać, że będzie to rok spadkowy. W tym przypadku mamy o ponad 300 mniej skradzionych pojazdów niż w roku ubiegłym. Kolejny rok może być jeszcze lepszy, biorąc pod uwagę rodzaj narzędzi, jakimi dysponuje Komenda Stołeczna Policji” – podkreślił rzecznik KSP.

Projekt „ANPRS – jako narzędzie do walki z przestępczością zorganizowaną” został dofinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021, dzięki umowie podpisanej pomiędzy Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendantem Stołecznym Policji oraz Centrum Obsługi Projektów Europejskich MSWiA. Całkowity koszt projektu to 876 tys. euro, przy czym 85 proc. środków pochodzi z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

__________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Pexels, Pixabay

Materiał źródłowy: auto-swiat.pl, tvn24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.