Ogrzewanie podłogowe – czy warto?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat ogrzewanie podłogowe stało się bardziej powszechne. Sprzyjało temu przede wszystkim zmniejszenie zapotrzebowania budynków na ciepło. Jednak ogrzewanie podłogowe to system, który daje po prostu komfort i rozkład temperatury korzystny dla naszego samopoczucia.

Ogrzewanie podłogowe umożliwia ustawienie temperatury w pomieszczeniu na komfortowym poziomie bez konieczności korzystania z centralnego ogrzewania przez cały dzień. Ogrzewanie podłogowe jest idealne do mniejszych pomieszczeń, ponieważ jest tańsze niż instalacja dużych grzejników i pozwala na łatwiejszą regulację temperatury w pomieszczeniu niż w przypadku systemu centralnego ogrzewania.

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chce czuć pod stopami przyjemne ciepło. Ważne jest to, że ogrzewanie podłogowe równomiernie rozprowadza ciepło, więc zapewnia komfort termiczny dla ciała. Dobry rozkład temperatury pozwala również na uzyskanie optymalnego poziomu wilgotności powietrza, co w sezonie grzewczym może być kłopotliwe w przypadku tradycyjnych grzejników. Suche powietrze negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników, a dzięki ogrzewaniu podłogowemu można to zminimalizować.

Choć instalacja ogrzewania podłogowego nie należy do najtańszych, pod względem użytkowania jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym niż standardowe grzejniki. Ciepło rozprowadzone po całej powierzchni pozwala szybciej osiągnąć komfort termiczny, więc temperatura nie musi być wysoka, by dawać poczucie ciepła. Niższa temperatura to niższe koszty energii. Inwestycja powinna więc zwrócić się po jakimś czasie.

Wiele osób obawia się zalegającego kurzu w mieszkaniach z ogrzewaniem podłogowym, ale cyrkulacja powietrza i poziom wilgotności to czynniki, które przyczyniają się do mniejszej ilości kurzu i pyłków niż w przypadku grzejników.

Ogrzewanie podłogowe to świetny sposób na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w pomieszczeniu, dający jednocześnie większą elastyczność w ustawianiu mebli. Możesz przesuwać meble bez obaw, że będzie im za gorąco lub zimno – podłoga pozostanie w komfortowej temperaturze przez wiele godzin po wyłączeniu ogrzewania.

Dodatkowo, ogrzewanie podłogowe oferuje elegancki i nowoczesny wygląd, który jest idealny dla nowoczesnych domów. Gdy znikną grzejniki, inne elementy wystroju, takie jak okna czy dzieła sztuki, staną się bardziej widoczne w pomieszczeniu – a wszyscy wiemy, że okna to dobra rzecz!

Service man instelling house heating system under the floor

Wady ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, ale nie jest pozbawione wad. Jednym z największych minusów jest koszt instalacji oraz konieczność wyboru firmy, która specjalizuje się w montażu ogrzewania podłogowego. Warto pamiętać, że każde niedociągnięcie może wiązać się z przyszłymi awariami, co znacznie zwiększy koszty.

Kolejną wadą jest również trudność w naprawie ewentualnej awarii. Ukrycie instalacji pod warstwą betonu i pod podłogą uniemożliwia szybką naprawę nawet niewielkiego defektu. Rozbiórka podłogi może więc wiązać się ze znacznymi kosztami i czasochłonnymi naprawami.

Wadą ogrzewania podłogowego jest również konieczność uwzględnienia przed montażem układu masywnych mebli. Rury grzewcze nie powinny przebiegać pod nieporęczną szafą, kanapą czy meblami kuchennymi, gdyż zmniejsza to jego efektywność. W przypadku ogrzewania podłogowego konieczne będzie również posiadanie odpowiedniej podłogi dotowanej do konkretnych warunków. W wielu przypadkach wskazana będzie również rezygnacja z grubych dywanów, które mogą utrudniać przekazywanie ciepła

Co lepiej wybrać?

Koszt robocizny, wraz z materiałami, do wykonania instalacji podłogowej mieści się w przedziale 110-170 zł/m2. Takie koszty dotyczą instalacji, która jest prosta do wykonania. Dla porównania, koszty robocizny wykonania instalacji grzejnikowej mieszczą się w przedziale 150-300 zł za punkt. Podsumowując powyższe rozważania i biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, należy stwierdzić, że obecna technologia i intensywny rozwój automatyki sterującej przemawiają na korzyść ogrzewania podłogowego. Do ogrzewania podłogowego skłania inwestorów właśnie fakt, że jest to system ogrzewania niskotemperaturowego – doskonale współpracuje zarówno z kondensacyjnymi kotłami gazowymi, jak i z pompami ciepła, które stają się w Polsce coraz bardziej popularne.

Jeśli chodzi o cenę, to w większości przypadków ogrzewanie podłogowe jest tańsze od radiacyjnego. Jest też trwalsze od grzejników i ma lepsze właściwości termiczne, dzięki czemu do ogrzania domu potrzeba mniej energii niż w przypadku grzejników.

________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęć: senivpetro, Freepik

Materiał źródłowy: obido.pl, budujemydom.pl, termomodernizacja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.