Uwaga kierowco – mPrawo Jazdy nie działa za granicą!

Nie wszystkie prawa jazdy są takie same. W niektórych przypadkach nie jest potrzebny rzeczywisty dokument, lecz inny sposób rozpoznania kierowcy – mPrawo Jazdy. Ogólnie rzecz biorąc, nie stanowi to problemu, dopóki dana osoba prowadzi samochód w swoim kraju pochodzenia. Ale co się stanie, jeśli wyjedzie za granicę i będzie jeździł z tym formatem bez plastiku?

mObywatel za granicą

Obywatele Polski mogą mieć wszystkie najważniejsze dokumenty w jednej aplikacji. Tą aplikacją jest właśnie mObywatel. Pozwala ona przechowywać dowód osobisty (mTożsamość), prawo jazdy (mPrawo Jazdy) czy dowód rejestracyjny (mRojazd). O ile możliwość wykorzystania programu dla Polski i polskich urzędów jest oczywista, to jak działa to za granicą? No właśnie, i tu pojawia się problem. Bo w czystej teorii aplikacja nadal działa za granicą. Jednak zagraniczna policja nie ma możliwości zweryfikowania danych, które pokazuje.

Problem wynika z faktu, że mObywatel w ogóle nie oferuje żadnego systemu weryfikacji. Jedynym sposobem, w jaki policjant mógłby zweryfikować informacje o Twojej tożsamości, byłoby zadzwonienie na numer telefonu podany na karcie mIdentity i zapytanie o jego zawartość. Takie podejście może prowadzić do problemów ze współpracą międzynarodową pomiędzy organami ścigania, a ambasadami innych państw w Polsce.

/gov.pl

mPrawo Jazdy i inne

Należy pamiętać, że np. elektroniczne prawo jazdy, bądź dowód rejestracyjny za granicą nie będą honorowane. To samo dotyczy każdej z pozostałych wtyczek. Krótko mówiąc, wyjeżdżając z Polski, kierowca musi mieć przy sobie komplet „analogowych” dokumentów. Powinien mieć w kieszeni dowód osobisty, ewentualnie paszport, prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód zakupu polisy OC. W przeciwnym razie czekają go poważne konsekwencje – z mandatem lub holowaniem na czele listy.

Czy istnieje jakiekolwiek wykorzystanie aplikacji za granicą?

Wbrew pozorom aplikacja wciąż się rozwija, zaplanowane jest dodanie do jej funkcji paszportu, który będzie mógł być wykorzystywany na terenie całego świata. Jak do tej pory aplikacja posiada jedynie funkcję „Polak za granicą”. Polak za granicą to prosta w obsłudze funkcja, która dostarcza informacje dla podróżujących do wszystkich krajów świata. Narzędzie to było dotąd dostępne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz w ramach aplikacji mObywatel. W Polaku za granicą zebrano w jednym miejscu informacje dla Polaków przebywających za granicą, kontaktów do polskich placówek, ich lokalizacji oraz przydatnych w podróży linków.

_________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: gpointstudio

Materiał źródłowy: mojafirma.infor.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.