Czym jest trawa cytrynowa? – uprawa, właściwości i zastosowanie

Im więcej dowiadujemy się o świecie, tym bardziej chcemy go poznać. Wszyscy szukamy sposobu, aby wyjść z naszych stref komfortu oraz sprawdzać nieodkryte. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się roślince, która może być naszym kolejnym krokiem do lepszego poznania świata i jego cudów.

Czym jest trawa cytrynowa? – ozdobna trawa ogrodowa

Trawa cytrynowa to tropikalna roślina, która należy do rodziny traw wiechlinowatych. Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, ale można ją również znaleźć w krajach śródziemnomorskich i Afryce. Trawa cytrynowa rośnie w bujnych kępach i w uprawie osiąga wysokość od 80 do 150 cm. Dzika trawa cytrynowa może dorastać nawet do 3 metrów wysokości! Z wyglądu przypomina trawy ozdobne, dzięki czemu doskonale nadaje się na minimalistyczne tarasy w stylu orientalnym. Jej łodygi są grube i mają charakterystyczne ostro zakończone brzegi.

Cytryniec kwitnie czerwono-zielonymi kwiatami, które przypominają kolce. Częścią jadalną są białe bulwy, w których ukryta jest większość aromatu, oraz jasnozielone podstawy liści, do wysokości około 20 cm. Łodyga trawy cytrynowej znana jest głównie jako aromatyczna przyprawa w kuchni orientalnej. Szczególnie często występuje wśród składników dań tajskich! Do najbardziej znanych potraw z trawą cytrynową należą tajska pikantno-kwaśna zupa Tom -Yum (zupa z owocami morza), kurczak z trawą cytrynową, mlekiem kokosowym oraz curry.

Obraz autorstwa azerbaijan_stockers na Freepik

Trawa cytrynowa, jak sama nazwa wskazuje, wyróżnia się cytrynowym smakiem, jednak jest znacznie łagodniejsza od cytryny i w ogóle nie jest kwaśna. Jej aromat wzbogacony jest lekką, korzenno – imbirową nutką. Można ją dodawać do potraw świeżą (łodygę należy zmiażdżyć aż puści sok), suszoną, mrożoną lub marynowaną. Dostępna jest także w postaci pasty sprzedawanej w słoiczkach. Sama w sobie trawa cytrynowa może być twarda i włóknista, dlatego albo trzeba ją bardzo dokładnie rozdrobnić, albo wyjąć po ugotowaniu potrawy, kiedy już odda cały swój aromat.

Trawa cytrynowa suszona ma zastosowanie jako dodatek do zup, sosów, napojów, sałatek czy do marynowania mięsa lub ryb. Można ją również zalać wrzątkiem i kiedy naciągnie pić w postaci naparu o orzeźwiającym smaku. Suszona trawa cytrynowa jest częstym składnikiem herbat smakowych oraz azjatyckich mieszanek ziołowych.

Tropikalna mieszanka traw – co zrobić z nasion traw cytrynowych w domu?

Trawa cytrynowa jest rośliną bardzo przydatną w domowym ogrodnictwie. Wprawdzie w naszym kraju nie można kupić sadzonek tej rośliny, ale można ją wyhodować samodzielnie z nasion. Najlepiej wysiewać je wczesną wiosną, pod koniec marca, bo wtedy najlepiej rośnie ta trawa. Nasiona trawy cytrynowej umieszcza się w pojemnikach wypełnionych ziemią do siewu i lekko dociska. Następnie trzeba je zwilżyć i ustawić w ciepłym i słonecznym miejscu. Sadzonki pojawiają się już po kilku dniach. Należy pamiętać o ich regularnym zraszaniu, aby cały czas miały wilgoć. W początkowej fazie można je również przykryć folią, co zapobiegnie zbyt szybkiemu wysychaniu.

Gdy rośliny nieco podrosną, przesadź je do większych skrzynek lub doniczek. Ich dalsza pielęgnacja polega głównie na regularnym podlewaniu oraz zapewnieniu ciepła i dużej ilości światła słonecznego. Po połowie maja, gdy miną ostatnie przymrozki, donice z trawą cytrynową można wynieść na balkon lub taras, gdzie mogą pozostać aż do jesieni. Trawa cytrynowa wygląda ładnie przez około 3-4 lata. Raz w roku dobrze jest wymienić jej pojemnik na większy. Można ją również rozważyć podczas podejmowaniu decyzji zakładania trawnika.

Obraz autorstwa Freepik

Nasiona trawy cytrynowej w ogrodzie – jak siać trawę?

Trawa cytrynowa jest rośliną wieloletnią, ale niestety w naszym klimacie nasiona traw nie przetrwają nawet zimy w ogrodzie. Gatunek traw cytrynowych jest bardzo wrażliwy na zimno. Temperatury poniżej 8°C nie służą mu dobrze, a gdy spadną poniżej 0°C, trawa cytrynowa praktycznie nie ma szans na przetrwanie. Cytronelę można traktować jako sezonową ozdobę lub przesadzić na zimę do doniczki i przezimować w ogrzewanym pomieszczeniu.

Trawa cytrynowa pięknie wygląda jednak w ogrodzie, więc nie warto z niej rezygnować. W okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni można z powodzeniem stosować ją jako ozdobę rabat kwiatowych, między którymi różnorodne mieszanki traw będą wyglądać zjawiskowo. Mieszankę traw można również posadzić wśród skalniaków czy też na obrzeżach trawników, tak aby uzyskać piękny trawnik, bo przecież zakładanie trawnika to nie tylko funkcjonalność! Cytronela potrzebuje dużo ciepła i słońca, a jej stanowisko powinno być osłonięte od wietrznej pogody. Dobrze poradzi sobie również, jeśli zasilimy ją nawozem wieloskładnikowym.

Mimo że trawa cytronelowa potrzebuje dużo wilgoci w sezonie letnim, jeśli zdecydujemy się na jej zimowanie w pomieszczeniu, ograniczymy jej podlewanie i zrezygnujemy z nawozu! Wiosną przycinamy pędy do wysokości około 5 cm, jeśli decydujemy się na pozostawienie rośliny w pojemniku wymieniamy przynajmniej część podłoża na nowe! To dobry moment aby rozdzielić większe rośliny na mniejsze kępy, jeśli dojrzeją to z wielu gatunków traw można samodzielnie robić sadzonki. Obcięte pędy należy wstawić wtedy do wody i poczekać aż wypuszczą korzenie, a następnie wsadzić je do gruntu lub do donicy z ziemią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.