Czym jest NCS?

Ludzkie oko jest w stanie rozróżnić ponad 1800 kolorów i odcieni, co pozwala nam postrzegać rzeczywistość w niezwykle szerokim spektrum. Każdy kolor ma swoją własną osobowość, cechy i niuanse. Aby efektywniej i harmonijnie z nich korzystać, musimy opanować podstawy postrzegania kolorów. System NCS jest jednym z najbardziej popularnych w tym zakresie. Pomaga nam poruszać się po bogatym świecie barw i odcieni, który otacza nas na co dzień. Stanowi to istotny element estetyki. Czym jest NCS, dlaczego go potrzebujemy i czym się charakteryzuje? Na wszystkie te pytania odpowiemy w naszym artykule.

NCS, czyli logiczny system porządku barw Natural Colour System

System NCS pozwala na opisanie wszystkich możliwych do wyobrażenia kolorów. Co najważniejsze, robi to za pomocą jednoznacznej notacji symbolicznej. Ułatwia zarządzanie całym procesem związanym z przypisywaniem kolorów do konkretnych produktów i ich późniejszą identyfikacją przez konsumentów końcowych.

Jedną z największych zalet systemu NCS jest logiczna identyfikacja kolorów. W praktyce cały proces odbywa się za pośrednictwem specjalnych atlasów kolorystycznych, które określane są mianem wzorników NCS. Korzystanie z tych książek pozwala nam zidentyfikować konkretny kolor z nazwy oraz dowiedzieć się, jak wygląda on w różnych kolorach i odcieniach, lub w wybranym zakresie barw.

Dodatkowo system NCS pozwala na prostą i szybką identyfikację koloru już naniesionego na daną powierzchnię. Jest to szczególnie przydatne przy pracach renowacyjnych, gdy chcemy dobrać kolor identyczny z oryginalnym. A także wtedy, gdy podoba nam się jakiś przypadkowy kolor o nieokreślonych parametrach. Czytelnik sam określi jego dokładny symbol w palecie NCS.

Paleta kolorów NCS

Natural Colour System bazuje na naturalnej zdolności człowieka do percepcji sześciu barw elementarnych:

  • Białej (W)
  • Czarnej (S)
  • Żółtej (Y)
  • Czerwonej (R)
  • Niebieskiej (B)
  • Zielonej (G)
/Obraz autorstwa Freepik

Paleta kolorów NCS jest uniwersalnym standardem reprezentacji i reprodukcji kolorów w każdej branży. To wyraźnie uproszczone odwzorowanie kolorów pozwala na bezproblemową komunikację pomiędzy klientem a producentem w zakresie wyboru konkretnego koloru. Dzieje się tak, ponieważ każdy odcień ma swój unikalny symbol, co eliminuje wszelkie pomyłki przy wyborze koloru farby, tkanin czy koloru innych elementów dekoracyjnych.

W podstawowym zbiorze palety znajdowało się 1950 wzorców kolorów i odcieni. W 2021 roku został on rozszerzony do 2050 kolorów standardowych.

NCS – dla kogo?

Wzornik NCS to niezbędne narzędzie nie tylko dla projektantów wnętrz, ale także dla każdego, kto zajmuje się dekoracją i ich wykańczaniem. Z tego powodu Natural Colour System jest znany także architektom, przedsiębiorstwom produkcyjnym czy sprzedawcom, oferującym produkty barwione w systemie NCS.

Z licencji NCS korzysta ponad 1000 różnych firm na całym świecie. Prywatnie natomiast poznajemy ten system najczęściej wtedy, gdy decydujemy się na aranżacje wnętrza lub elewacji budynku i chcemy wybrać kolor poszczególnych materiałów wykończeniowych.

____________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: senivpetro, Freepik

Materiał źródłowy: budownictwo.pl, beliving.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.